Op.Dr. Günnur Yüce MENÜ

Gebelik Takibi

Gebelik Takibi

Gebelik Takibi

Hamilelik süresi boyunca mutlaka önemsemeniz bir durumdur. Sık sık doktorunuza kontrole gitmelisiniz ve ondan tavsiyeler almalısınız. Doktorunuz bebeğinizi en sağlıklı şekilde dünyaya getirmenize ve anne karnında olgunlaşma döneminde size yardımcı olacaktır. Gebelik takibi, hamile olduğunuz andan itibaren başlar ve doğuma kadar sürer. Hamileliğinizin 2. haftasında da ultrason ile kontroller başlamış olur.

İlk önce hamileliğinizin dış gebelik yoksa normal mi olup olmadığı kontrol edilir. 1-2 hafta sonrada ultrason kontrolünde bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Kan uyuşmazlığı, şeker hastalığı gibi problemlerin tespiti içinde kan ve idrar tahlili yapılır. Bebeğinizin her an her saniye karnınızda durumunun nasıl olduğunu merak ediyorsunuzdur. Sürekli doktora gidip bebeğinizi görmek, karnınızda durumunu görüp rahatlamak istemeniz anne adayı olarak en doğal hakkınız. Fakat bu kadar endişelenmeyin bebeğinizi her gün, sürekli takip etmenize gerek yok. O orada oldukça huzurlu. Siz ona iyi bakın yeterli olacaktır.

Ne Kadar Sıklıkla Kontrole Gidilmeli

Eğer tek bir bebeğe hamileyseniz kontrollerinizi 3 ayda içinde 3 haftada bir takip edilmesi doktorlara göre uygundur. Bu daha sonra aylık takiplere dönüşecektir. Eğer ikiz bebeklere hamileyseniz, hamilelik döneminiz biraz yorucu geçecektir. Zor bir dönem sizi bekliyordur. Fakat doktorunuzun kontrolünde bebekler düzenli olarak kontrol edilir.

Belirlenen haftalara göre; ilk önce bebeklerin Down Sendromu gibi veya daha farklı sorunların olup olmadığı kontrol edilir. 10’uncu haftanın sonlarına geldiğimizde üçlü tarama testi yapılır. 20’inci haftalarda ise bebeğin organ gelişimi tamamlanmış olur. Bunun için detaylı bir ultrasonografi istenmektedir. Haftanın sonlarına geldiğimizde ise; gebeliğe bağlı şeker hastalığını keşfetmek için şeker yükleme testi yapılır. Bu durumun önemi oldukça büyüktür çünkü bebek için büyük bir risktir. Testinizin sonucuna göre de size bir beslenme listesi verilir. Ayrıca kan uyuşmazlığı iğnesi vurulur. Bununla birlikte 30’uncu haftalara kadar kilonuz ve tansiyon değerleriniz kontrol edilir. 40’ıncı haftaya yani gebeliğin son hatasında 2 günde bir kontrol edilir ve sonunda doğum artık çok yakındır.

Kontrol Ne Kadar Önemli

Bebeğinizin sağlığını için kontrollere gitmeniz tahmin edemeyeceğiniz kadar önemlidir. Kesinlikle ihmal etmeyin!

SOSYAL MEDYADA BİZ

BLOG

Op.Dr. Günnur Yüce Op. Dr. Günnur YÜCE Kadın Hastalıkları ve Doğum
0(312) 514 6874