Op.Dr. Günnur Yüce MENÜ

27. Hafta

27. Hafta

  1. haftanın sonuyla birlikte ikinci 3 aylık dönemi bitirip yeni bir döneme yani üçüncü ve son 3 aylık döneme gireceksiniz. Böylece hamileliğinizin çoğu bitti azı kaldı diyebiliriz. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız o mutlu güne giderek yaklaşıyorsunuz.

27 haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin karakteristik özellikleri oturmaya başladı. Vücut fonksiyonları çalışırken gelişmeye devam ediyor. Peki 27 hafta gebelik nasıl olur? diye daha çok bilgi edinmeye ne dersiniz? İşte hem sizinle hem de bebeğinizle ilgili 27. hafta hamilelik detayları;

  • Şu an bebeğiniz 37 cm boyunda ve 900 gr ağırlığında.
  • Yüzünün karakteristik özellikleri tamamen oturdu.
  • Ciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi çalışıyor ama gelişmeye devam ediyor.
  • Hamileliğinizin son 3 ayında, plasentanız bebeğinizin bağışıklık sistemini antikorlar sunarak güçlendiriyor. Doğumdan sonra, vücudunuz anne sütü yolu ile bebeğinize antikorlar iletmeye devam edecek.
  • Bebeğinizin duyuları da gelişiyor. Retina ile bebeğinizin gözleri ışığa karşı hassaslaşıyor. Tat algısı artık o kadar hassas ki, amniyotik sıvıya yansıyan tatları bile ayırabiliyor.
  • Bebeğiniz düzenli bir uyku uyanıklık döngüsüne sahip. Gözlerini açıp kapatıyor; hatta parmaklarını emebiliyor. Beyin dokusu geliştikçe, beyin aktivitesi de artıyor.

27 haftalık gebelikte annede neler olur?

İşte 27. hafta gebelik boyunca yaşanan ve dikkat etmeniz gerekenler..

  • Son 3 aylık dönemden geçerken, bebeğiniz hızlıca gelişiyor. Tekmeleri ve hareketleri güçlendi. Vücudunuz size birçok ağrı ve sızı yaşatarak bebeğinize uyum sağlamaya çalışıyor.
  • Günlük hayatınızda aktif olmanız, vücudunuzun geçirdiği değişim ile baş etmenizi sağlayabilir. Eğer uyku düzeniniz bozulduysa gün içerisinde daha sık uyku molaları verebilirsiniz.
  • Bu sıralar mide yanması yaşıyor olabilirsiniz. Bu, mide sıvısının yemek borusuna doğru bastırılmasından kaynaklanıyor. Bebeğiniz büyüdükçe, organlarının alanları kısıtlanıyor. Ve bu kısıtlama sizde mide yanmasına neden oluyor.

27 haftalık bebek neye benzer?

27 haftalık bebek minik bir insan görüntüsüne benzer. Yüzünün genel hatları artık netleşmiştir. Hala rahim içinde hafifçe kıvrılmış bir pozisyonda yani fetal pozisyonda durur. Organları gelişmeye devam eden 27 haftalık bebeğin, ultrason görüntüsünde el kol hareketlerini, gözlerini açıp kapatmasını hatta parmağını emdiğini görmek mümkündür.

27 haftadan sonra bebek kaç kilo alır?

27 haftalık bebek anne karnında yaklaşık 900 gram ağırlığındadır. Her bebeğin anne karnındaki gelişimi ve genetik özellikleri farklılık göstereceği için bu miktar daha az ya da fazla olabilir.

27 haftadan sonra her bebeğin alacağı kilo miktarı farklılık gösterebilir. Ancak genelde 28 haftalık bebek ortalama 900 gramın biraz üzerine, 29 haftalık bebek 1,1 kilograma, 30 haftalık bebek ise 1,3 kilogram ağırlığına ulaşır. 30. haftadan sonra bebeklerin gelişimi ve kilo alımı hızlanır. Bebeğin kilosu 31. haftada ortalama 1,45 kilogram, 32. haftada 1,6 kilogram, 33. haftada 1,85 kilogram, 34. haftada 2 kilogramın biraz üzerinde olur.

Anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 35. haftada 2,5 kilograma, 36. haftada 2,7 kilograma, 37. haftada 2,8 kilograma, 38. haftada 2,9 kilograma, 39. haftada 3,4 kilograma, 40. haftada ise ortalama 3,5 kilograma ulaşır.

Sağlıklı doğan bebeklerin doğum kilosu 2,5 ila 4 kilogram aralığında değişir. Ancak tüm bebeklerin anne karnında aynı gelişimi göstermemesi nedeniyle kilosunun da farklı olacağı unutulmamalıdır. Haftalar içinde alınan ve doğumda erişilen kilo miktarı, bebekten bebeğe hatta cinsiyete göre değişebilir.

 

Ayrıntılı ultrason 27 haftada yapılır mı?

Ayrıntılı ultrasonda, gebelik takibi sırasında yapılan ultrason muayenelerinden farklı olarak yüksek görüntü kalitesiyle bebeğin tüm organları incelenir. Perinatoloji uzmanı, gebeliğin 11-13. haftaları ve 18-23. haftaları arasında bebekte normal dışı bir gelişim ve görünüm olup olmadığını belirlemek, varsa bebekteki hastalıkları erken tespit etmek amacı ile ayrıntılı ultrason yapar.

Bebeğin büyümesi ile hareketlerinin incelendiği, plasentanın görüldüğü ayrıntılı ultrason, 27 hafta hamilelikte de yapılabilir. İleri gebelik haftalarında görülen gelişmelerin yeniden incelenmesi, bebeğinin mevcut sağlık durumunun tespiti ve değerlendirilmesi için hamileliğin 24. haftasından sonra anne adayına ayrıntılı ultrasonografik inceleme işlemi uygulanabilir.

 

SOSYAL MEDYADA BİZ

BLOG

Op.Dr. Günnur Yüce Op. Dr. Günnur YÜCE Kadın Hastalıkları ve Doğum
0(312) 514 6874