Op.Dr. Günnur Yüce MENÜ

16. Hafta

16. Hafta

Haftalardır beklediğiniz zaman işte geldi. Hamileliğinin 16. haftasındaki birçok anne adayı gibi siz de bebeğinizin hareketlerini hissedeceğiniz anı bekliyorsunuz değil mi?

Anne adaylarının bazıları 16 haftada karnındaki bebeğinin ilk kıpırtılarını hissedebilir. 16 haftalık gebelikte bebek hissedilir mi? sorusunu genelde ilk bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adayları sorar. İkinci ya da üçüncü hamileliğindeki anne adaylarının çoğu, rahim kasları daha gevşek olduğundan, bebeğinin o minik kıpırtılarını 16 haftada ilk kez hissetmiş olabilir.

Peki 16 haftada bebek hareketleri nasıl hissedilir? Bebek annesinin karnında minik tekmeler atar, ellerini yumruk yapar, kol ve bacaklarını oynatır ve gerinir. Bebeğin bilinçsizce yaptığı işte bu hareketlerden biri, anne adayının hissedeceği ilk kıpırtı olabilir.

Bebeğin ilk hareketleri, her anne adayında farklı bir duyguyu yansıtır. Ancak anne adayları genelde bu hissi; kelebek kanadının çırpması, seğirme ya da minik bir dürtmeye benzetir. Eğer şimdiye kadar hala bunları hissetmediyseniz endişelenmeyin ve biraz daha sabredin. Çünkü hamileliğin en keyifli anlarından birini yaşamaya çok yaklaştınız.

 

16 haftalık bebek anne karnında nasıl olur?

 • Doktor kontrolüne her gittiğinizde bebeğinizin ne kadar büyüdüğünü merak etmeniz oldukça doğal. Bunu anlamak için de 16 haftalık bebeğin CRL’si kaç olmalıdır?, Anne karnında 16 haftalık bebek kaç gram olur? sorularının yanıtlarını bilmek isteyebilirsiniz. Bebeğiniz şu anda bir avokado büyüklüğünde. CRL’sinin 11.5 cm ve ağırlığının ise 100 gr olması 16 haftalık bebek için ideal değerler.
 • Bebeğiniz gelecek haftalarda daha da hızla büyümeye başlayacak. Kilosu iki katına çıkacak ve boyu uzayacak.
 • Artık çok aktif. Bütün kaslarını kullanıp, kollarını hareket ettirip ellerini birleştirebiliyor. Sinir sistemi geliştikçe hareket kabiliyeti de gelişecek.
 • Bebeğinizin göz kapakları ve kirpikleri de gelişiyor; gözleri yavaş yavaş hareket edebiliyor. Yüz ifadeleri yapmaya başladı ama henüz bunu kontrol edemiyor.
 • Bacakları neredeyse tamamen gelişti, kafası iyice dikleşti. Kulakları da son halini almaya çok yakın. Ayak tırnakları çıkmaya başladı.
 • Bebeğinizin anne karnındaki kalp atışı dakikada 120-160 arasında değişiyor.
 • Doktorunuz ultrasonda bebeğinizin vücudunun kalp, diyafram, böbrek gibi bazı organları gözlemleyebiliyor.
 • İç organlarında da gelişmeler var. Örneğin kalbi kan pompalıyor ve gelişimi devam ettikçe miktarı artacak.

Bedeninizde adım adım neler oluyor?

 • Gözleriniz hamilelik hormonları yüzünden kuru ve kaşıntılı olabilir. Eğer lens kullanıyorsanız gözlük kullanmaya geçebilirsiniz. Bu sizi biraz daha rahatlatacaktır. Doktorunuzun önerdiği bir göz damlası da kullanabilirsiniz.
 • 16 haftalık gebelikte rahim dışarı doğru belirginleşmeye başladı. Karnınız dışarıdan bakıldığında fark ediliyor.
 • Bu aşamada aşermeniz normal. Hamilelik sırasında pek çok kadın bunu yaşar. Aşermek belirli bir şekilde olabilir, mesela şeftalinin sadece belli bir olgunlukta olanlarını istiyor olabilirsiniz. Daha genel de olabilir, baharatlı acı yemekler istemek gibi. Sağlıklı şeylere aşerdiğiniz sürece endişe duymadan istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ama besinlerinizi seçerken aşerdiğiniz yiyecek dışında da çeşitliliğin sağlandığından emin olun. Şu an besleyici gıdalar tüketmeniz bebeğin gelişimini ve gelecekteki sağlık durumunu etkileyecek.
 • Bazı kadınlar aşermeyi pika denilen şekilde yaşar. Pika alçı, boya parçaları, kil, kömür, tebeşir ve çamaşır deterjanı gibi yenmeyen maddelere karşı duyulan iştahtır. Pikanın mineral eksikliğinden kaynaklandığı düşünülür fakat aşerilen madde her zaman mineral miktarını düzenleyecek madde olmayabilir. Eğer anormal şekilde böyle bir istek duyarsanız doktorunuza danışın.

SOSYAL MEDYADA BİZ

BLOG

Op.Dr. Günnur Yüce Op. Dr. Günnur YÜCE Kadın Hastalıkları ve Doğum
0(312) 514 6874