Op.Dr. Günnur Yüce MENÜ

1. Hafta

1. Hafta

Gebeliğinizin ilk 3 haftası aslında teknik olarak henüz gebe olmadığınız bir dönemdir. Gebelikte 1. Hafta da milyonlarca spermden biri vajinanızı geçerek rahminize girecek ve fallop tüpüne ulaşıp yumurtaya girmeyi dener. Eğer bunu başarırsa yumurta döllenir. Bu aşamada spermlerden sadece bir tanesi yumurtanın zarını delmeyi başarabilir. Bu döllenmiş yumurtaya zigot adı verilir. Zigot, 16 özdeş hücreye bölünerek, rahme yerleşir ve gelişmeye başlar.
.
💞GEBELİĞİNİZİN 1. HAFTASINDA BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER💞
Fallop tüplerinin ucunda bulunan hareketli saçakları, yumurtlamayla atılan yumurta hücresini yakalayarak içeri alır ve ilerlemesini sağlar. Döllenme işlemi fallop tüp içerisinde gerçekleşmektedir. Yumurtalıklarda bulunan ve olgunlaşmış şekliyle 150 mikron (0.15 milimetre) çapında olan yumurta hücresi, adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlar. Yumurta hücresi, olgunlaşma süresince içi sıvı dolu kesecik olan folikül içerisindedir.
.
❣️GEBELİKTE 1. HAFTA ANNE ADAYININ BEDENİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER❣️
Bu dönemde teknik olarak gebe sayılmazsınız. Adet döngünüzün 14. gününde yarış halinde olan spermlerden sadece biri yumurtaya girerek, yumurtayı döller. Yumurtlama sürecinde sağ veya sol yumurtalığınızda olgunlaşan yumurta fallop tüpleri tarafından yakalanarak tüp içerisinde yolculuğuna başlayarak spermle karşılaşır. Döllenmiş yumurta yani zigot, yumurta kanalından rahime doğru gerçekleştirdiği 3-4 günlük yolculuğunda 16 hücreye bölünür. Rahime varabilen zigota Morula denmektedir. 1-2 gün içerisinde rahminize yerleşecek olan Morula, gelişmeye ve dönüşmeye devam edecek.
1. haftanın sonuna doğru yaklaşırken, hücreleriniz yavaş yavaş gebelik hormonlarının ilk adımlarını meydana getirmeye başlar.

SOSYAL MEDYADA BİZ

BLOG

Op.Dr. Günnur Yüce Op. Dr. Günnur YÜCE Kadın Hastalıkları ve Doğum
0(312) 514 6874